^ Powrót na górę

 

 

Wystawa łączności w nowym wydaniu

Rozmiar tekstu:

muzeum
Muzeum Okręgowe w Sieradzu przeniosło i przeorganizowało jedną ze swoich stałych wystaw. We wtorkowe popołudnie ekspozycja sprzętu wojskowego „Z techniką łączności przez dziesięciolecia” została otwarta po raz drugi, w zupełnie nowej aranżacji.

Historia wystawy zaczyna się w roku 2010. Wówczas to muzeum zaprezentowało sprzęt, którym posługiwali się łącznościowcy od czasów II wojny światowej do lat 90. ubiegłego wieku. Ekspozycja ta, zatytułowana „Z techniką łączności przez dziesięciolecia”, spodobała się sieradzanom tak bardzo, że ówczesny dyrektor muzeum Jerzy Kowalski postanowił urządzić ją na stałe.

Gromadzenie eksponatów trwało ponad dwa lata. – Ich ściągnięcie do Sieradza zawdzięczamy byłemu dowódcy sieradzkiej jednostki wojskowej, płk. Władysławowi Hammerowi. To on postarał się o stary sprzęt, usuwany z wyposażenia wojska w dobie szybkiej informatyzacji łączności – mówi Jan Kowalski ze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności Oddział Sieradz. Wystawę otwarto 6 grudnia 2012 r. w sali muzealnej na piętrze kamienicy przy Rynku.

Niecały rok później – w listopadzie 2013 – do Sieradza dotarła wiadomość o śmierci płk. Hammera. Wówczas dyrekcja muzeum i zarząd sieradzkiego oddziału ŚZPŻŁ postanowili uczcić postać głównego organizatora wystawy i nadać sali, w której znajdowały się eksponaty, jego imię. Realizacja tego zamierzenia nastąpiła 23 kwietnia 2014 w obecności dowództwa 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, władz samorządowych i przedstawicieli ŚZPŻŁ.

Po 6 latach od otwarcia, wystawa została przeniesiona na parter budynku przy ul. Rynek 1, przez co jest bardziej dostępna, zwłaszcza dla osób starszych. Jest też bogatsza o dwa eksponaty: radiostację R-111 i odbiornik radiowy R-155P. Z okazji nowego otwarcia ekspozycji, przekazał je prezes ŚZPŻŁ Oddział Zegrze ppłk Mieczysław Hucał.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  15

16  17

18  19

20  21