^ Powrót na górę

 

 

Wspomnienie o Kasjanie Farbiszu

Rozmiar tekstu:

pbp
Druga odsłona odkrywania twórczości sieradzkiego artysty Kasjana Farbisza. W miniony piątek Biuro Wystaw Artystycznych otworzyło wystawę ponad 220 jego obrazów, niecały tydzień później Powiatowa Biblioteka Publiczna promowała album poświęcony tej postaci.

Na publikację o Kasjanie Farbiszu złożyły się m.in. wspomnienia jego przyjaciół, w większości również artystów. – Przystępując do pracy nad albumem ponad rok temu, niewiele wiedziałam o tym malarzu. Co prawda był naszym, sieradzkim twórcą, ale bardzo dbał o prywatność, świadomie trzymając się na uboczu życia społecznego i artystycznego. W zasobach BWA mamy 25 jego prac, ale to przecież za mało, by mogła powstać publikacja. Zaapelowałam więc do mieszkańców miasta, by, jeśli mogą, udostępnili mi obrazy Kasjana, który, jak wiemy, malował również na zamówienie przyjaciół i znajomych – mówi Małgorzata Szymlet-Piotrowska, dyrektor BWA, pomysłodawczyni albumu.

Odzew przekroczył najśmielsze oczekiwania. Do galerii zgłosiło się ponad 60 osób, przynosząc czasami całe kolekcje prac Farbisza. Tak powstała ogromna wystawa, która zajęła aż trzy pomieszczenia BWA. Projektant szaty graficznej albumu, Paweł Duraj, zmieścił w nim 120 reprodukcji, poprzedzonych wspomnieniami ludzi, którzy zetknęli się z Kasjanem Farbiszem. W publikacji znajdziemy wypowiedzi Pawła Jaśkiewicza, Aleksego Nowaka, Jana Trojana, Wacława Sobieraja i oczywiście Małgorzaty Szymlet-Piotrowskiej.

Wydawcą albumu jest Fundacja Wspierania Kultury Miasta Sieradza. – Jednym z celów, jakie sobie stawiamy, jest promowanie i przekazywanie następnym pokoleniom wiedzy o wybitnych mieszkańcach ziemi sieradzkiej. Jednym z nich był Kasjan Farbisz. O tej postaci ogół sieradzan wciąż niewiele wie, a z pewnością zasługuje ona na uwagę, naszym zdaniem znacznie większą niż album zawierający wspomnienia i reprodukcje obrazów. Dlatego władzom miasta złożyliśmy propozycję, by skwer przy ul. Ogrodowej, ten obok BWA, nazwać imieniem Kasjana Farbisza – powiedział prezes fundacji Michał Kłos.

Album został wydany w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Jeśli ktoś chciałby go kupić, a nie mógł być ani na wernisażu wystawy w BWA, ani na spotkaniu w PBP, publikację znajdzie w bibliotece przy ul. Żwirki i Wigury.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  23

24  25