^ Powrót na górę

 

 

Andrzej Brzegowy z nagrodą starosty

Rozmiar tekstu:

bwa
Radomski artysta Andrzej Brzegowy, malarz, grafik i rzeźbiarz, został laureatem nagrody starosty sieradzkiego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Triennale z Martwą Naturą”. Nagrodę odebrał podczas uroczystego spotkania w Biurze Wystaw Artystycznych, będącym wernisażem wystawy pokonkursowej.

Prof. Andrzej Brzegowy jest wykładowcą Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Prowadzi tam zajęcia z rysunku i grafiki warsztatowej. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecna Akademia Sztuk Pięknych). Na jego artystycznym koncie znajduje się około 70 wystaw zbiorowych i pokonkursowych. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem i rzeźbą. Nagrodę starosty sieradzkiego otrzymał za pracę „Martwa natura z fotografią”.

Do tegorocznej edycji triennale napłynęło ponad 350 prac. Z tej grupy do wystawy pokonkursowej jury zakwalifikowało 60 obrazów 54 autorów. Nagroda Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła do Ewy Kozery, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej dyptyk z motywami roślinnymi „Bez tytułu” powstał z użyciem oryginalnej techniki. – Moim zamiarem było stworzenie tradycyjnych obrazów, ale w nietradycyjny sposób. Dlatego tworząc „Bez tytułu” nie używałam pędzla. Malowałam roślinami. Mieszkam na wsi, moim otoczeniem jest natura i z niej czerpię pomysły – mówi laureatka Grand Prix VIII triennale. Nagrodę wręczyła Małgorzata Szeląg z Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN.

Ufundowaną przez siebie nagrodę wręczył również prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Otrzymał ją Dariusz Milczarek za pracę „Poczekalnia”. Laureat jest absolwentem ASP w Krakowie. Studia kończył w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, pod którego kierunkiem w 2017 r. uzyskał stopień doktora.

Jurorzy przyznali także sześć wyróżnień, doceniając w ten sposób prace: „U Andrzeja” Kingi Cichowskiej-Szmulkiewicz, „Zmultiplikowany” Małgorzaty Drozd-Witek, „Nadchodzi Minotaur” Karola Gawrońskiego, „Pars pro toto – głosy, winda” Andrzeja Markiewicza, „Trująca roślina” Zbigniewa Olszyny i „Trzy poziomy” Marzeny Rakoniewskiej.

Nadesłane prace oceniało grono artystów i krytyków sztuki: Andrzej Bartczak, Stanisław Kortyka, Jacek Rykała, Małgorzata Szymlet-Piotrowska i Karolina Staszak (przewodnicząca jury).

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

25  26

27  28

29  30

31  32

33  34

35  36

37  38

40  41

42  43

44  45