^ Powrót na górę

 

 

Zapomniane orły w battledressach

Rozmiar tekstu:

pbp
Książka Macieja Rataja „Orły w battledressach. Gawędy o nieobecnych” to 13 opowieści o 14 bohaterach, mieszkańcach ziemi sieradzkiej i wieluńskiej, którzy w czasie II wojny światowej walczyli w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Ta niewielka książeczka jest kolejnym krokiem na drodze do odkrywania mało znanych losów miejscowych patriotów. – Ludzie ci nie mieli większego wpływu na bieg wojny i w żaden sposób nie wpłynęli na wynik tej czy inne kampanii. Jednak jesteśmy im winni pamięć jako o naszych przodkach, ludziach stąd, bohaterach, którzy bili się tam, gdzie tliła się nadzieja na zwycięstwo i powrót do wolnej Polski. Byli to strzelcy, ułani, saperzy, komandosi, pancerniacy, spadochroniarze, piloci i marynarze, służący pod rozkazami generałów Andersa, Maczka, Sosabowskiego, Ducha i Sulika. Różnie potoczyły się ich powojenne losy. Większość nie wróciła do Polski, a ci, którzy zdecydowali się na powrót, przez dziesięciolecia byli wygnańcami we własnej ojczyźnie – mówił Maciej Rataj podczas spotkania promującego książkę. Jego gospodarzem w środę 19 grudnia była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu.

Tytuł publikacji nawiązuje do battledressu, brytyjskiego munduru wojskowego o charakterystycznym kroju, przyjętego w latach 30. i używanego w czasie II wojny przez m.in. amie: australijską, amerykańską, kanadyjską, nowozelandzką i oczywiście brytyjską.

Bohaterami opowieści są: Szymon Firlit (urodzony w niemieckim Rutenbeck, po wojnie rozpoczął pracę w Sieradzu), Marcin Głąbecki z Wągłczewa, Ignacy Grześlak ze Skomlina koło Wielunia, Antoni Jarczewski z Wągłczewa, Stanisław Kikowski z Dzigorzewa, Teodor Kłodziński z Sadokrzyc, Stanisław Kopacki ze Starego Ochędzyna koło Wieruszowa, Józef Kulesza z Charłupi Wielkiej, Jan Ochędzan z Parcic koło Wieruszowa (jedyny oficer wśród opisywanych żołnierzy), Antoni Pawlak z Pyszkowa, Adam i Józef Prykowie z Bliźniewa, Walenty Similak z Wągłczewa i Józef Wiatr z Lipnicy Dolnej.

„(…) ich nazwiska rozpierzchły się pośród rzeszy tych, które przywołują jakiekolwiek wspomnienia. Jeśli uda się je wskrzesić w naszej świadomości, wydobyć choćby na dłuższą chwilę z niebytu, uznam to za swoje małe zwycięstwo. Za triumf woli i pasji nad nieuchronnością przemijania” – stwierdził autor we wstępie do książki. Jedną z opowieści napisał sieradzki regionalista Jan Pietrzak.

Maciej Rataj jest nauczycielem polonistą. Jako miłośnik historii regionu współpracuje z kwartalnikiem „Na Sieradzkich Szlakach”. Jest autorem książki „Krwi nie odmówił nikt. Mieszkańcy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Charłupi Małej wobec I i II wojny światowej”. W kwietniu 2018 r. PBP gościła go na spotkaniu poświęconym Zofii Dobrzańskiej, sanitariuszce z powstania warszawskiego, pochodzącej z Charłupi Małej.

Książkę „Orły w battledressach. Gawędy o nieobecnych” można nabyć w bibliotece powiatowej.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  13

14  15