^ Powrót na górę

 

 

1 września 1939. Pamiętamy

Rozmiar tekstu:

wystawa
Starostwo Powiatowe i Muzeum Okręgowe w Sieradzu przygotowały miniwystawę z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jej tematem przewodnim jest postać Teofila Jurka, żołnierza, który zginął w okolicach Sieradza w pierwszych dniach września 1939 roku.

Wystawę można oglądać na parterze budynku sieradzkiego starostwa. Są to plansze z fotografiami i dokumentami dotyczącymi kampanii wrześniowej na ziemi sieradzkiej, a także eksponaty – pas z ładownicami, nieśmiertelnik, łódka nabojowa, manierka i hełm. Przedmioty te należały do strzelca Teofila Jurka, żołnierza 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, poległego na polach Mnichowa na początku września 1939 r.

Szczątki strzelca Teofila Jurka zostały znalezione w okolicach Sieradza w październiku 2015 r. Identyfikację żołnierza umożliwił leżący przy nim nieśmiertelnik. Niedługo potem pochowano go z honorami wojskowymi na cmentarzu w Sieradzu Męce. Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy z 28 grudnia 2015 r., strzelec Jurek został awansowany na stopień podporucznika.

Pamiątki po Teofilu Jurku pozostaną w starostwie do 6 września.

T.O.

2  3