Maciej Robert gościem spotkania w PBP

Rozmiar tekstu:

pbp
Czeski pisarz Bohumil Hrabal był tematem głównym, ale nie sposób o nim mówić w oderwaniu od Czech i czeskości. Dlatego gość Powiatowej Biblioteki Publicznej Maciej Robert tyle samo uwagi poświęcił Hrabalowi, co Czechom w ogóle.

Od Macieja Roberta dowiedzieliśmy się m.in., czego Czesi zazdroszczą Polakom. – Zazdroszczą nam choćby filmów Andrzeja Wajdy, z ich patriotyzmem i kultem martyrologii. Zazdroszczą nam koturnowości, bogatej historii naznaczonej walką o wolność. Jak wiadomo, zazdrości się tego, czego się samemu nie ma. Czesi nigdy właściwie z nikim nie walczyli, nie są narodem żołnierzy i doskonale o tym wiedzą, bo mają do siebie duży dystans. Wielokrotnie pokazali, że wolą spokojnie przeczekać najgorsze, byle ocalić własną skórę – mówi Maciej Robert. Świetnie pokazują to cytaty z książek Hrabala: „Trzeba było siedzieć w domu na dupie” (z „Pociągów pod specjalnym nadzorem”) czy „My, Czesi, nie walczymy” (z „Obsługiwałem angielskiego króla”).

Podczas spotkania w bibliotece można było nabyć książkę Macieja Roberta „Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”. Autor jest również, a może głownie, poetą. Jego wiersze doczekały się tłumaczeń na niemiecki, angielski, hiszpański, serbski i węgierski. Pisze też recenzje, publikując je m.in. w „Przekroju”, „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym” i „Notesie Wydawniczym”.

Jednocześnie w PBP odbywała się zbiórka pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Biblioteka powiatowa po raz drugi przystąpiła do projektu „Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP. Zbiórkę zorganizował sztab działający przy Gimnazjum Nr 2 w Sieradzu.

T.O.

IMG 1214  IMG 1217

IMG 1221  IMG 1230

IMG 1234  IMG 1243

IMG 1249  IMG 1194

IMG 1212  IMG 1226