^ Powrót na górę

 

 

Obrazy Beaty Będkowskiej w sieradzkim BWA

Rozmiar tekstu:

bwa
O pracach tej artystki prof. Leszek Żebrowski napisał: „Jej obrazy są kruche i delikatne, są zapisem nastroju i chwili, czyli klasycznej francuskiej impresji. Autorka maluje szybko, intuicyjnie. To intuicja, którą nie wszyscy posiadają w nadmiarze”.

Słowa te znajdujemy we wstępie do katalogu „Beata Będkowska. Malarstwo”, wydanym w grudniu 2015 r. dla cykli „W stronę morza”, „Horyzonty” i „Rozmowa”. Część zawartych w tych zbiorach prac artystka zaprezentowała w Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu, na wystawie otwartej 4 października. Jej tytuł to „36 dni”.

– Dotychczas znałam autorkę tylko z martwych natur i tak też sobie wyobrażałam tę wystawę. Tymczasem okazało się, że martwa natura to tylko niewielka część jej twórczości. Na otwieranej dziś wystawie widzimy malarstwo zbudowane z miłości, wrażliwości, nastroju oraz umiejętności obserwacji natury. Jedną z tajemnic warsztatu autorki jest to, że niektóre jej obrazy wyglądają na niedokończone. Pozwala to zadziałać naszej wyobraźni i odnaleźć się w tym pięknym artystycznym świecie – mówi Małgorzata Szymlet-Piotrowska, dyrektor BWA.

Beata Będkowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki). Jeszcze w trakcie studiów, w latach 1998-2000 wyjeżdżała na stypendia: najpierw do Tuluzy, później do Barcelony. Od tego czasu zaczęła prezentować swoje prace na wystawach indywidualnych (do tej pory było ich kilkanaście). Od 2007 r. jej obrazy można było oglądać również na wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

16  17

18  19

20  21