^ Powrót na górę

 

 

Rocznica rozstrzelania zakładników

Rozmiar tekstu:

zakladnicy
Dzień 14 listopada co roku obchodzony jest w Sieradzu jako kolejna rocznica rozstrzelania zakładników. W ten sposób mieszkańcy składają hołd 20 przedstawicielom inteligencji, rozstrzelanym przez Niemców właśnie tego dnia, w 1939 roku.

Tegoroczne obchody okrągłej 80. rocznicy rozstrzelania Sieradzkich Zakładników wyjątkowo odbędą się nie na cmentarzu parafialnym, gdzie znajduje się zbiorowy grób pomordowanych, ale w miejscu kaźni, czyli na dawnym cmentarzu żydowskim przy ul. Zakładników. – Zmiana spowodowana jest remontem pomnika na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego – wyjaśnia Małgorzata Pułkownik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sieradza, które współorganizuje uroczystości.

Obok TPS, na obchody zapraszają Powiatowa Biblioteka Publiczna, 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Urząd Miasta Sieradza, Sieradzkie Centrum Kultury oraz Hufiec ZHP Sieradz.

Szczegóły uroczystości:

15.00 –15.45 – msza św. w Bazylice Mniejszej (ul. Kolegiacka)

16.00 –16.10 – przejazd autokarem spod Cechu Rzemiosł (ul. Polna)

16.15 –16.45 – uroczystości przy pomniku w miejscu rozstrzelania Sieradzkich Zakładników (ul. Zakładników)

– hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej na maszt

– Apel Poległych i salwa honorowa

– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

16.45 – 17.00 – przejazd autokarem do Teatru Miejskiego

17.00 – 18.00 – wieczór pamięci w 80. rocznicę rozstrzelania Sieradzkich Zakładników i 30. rocznicę nadania imienia „Sieradzkich Zakładników 1939 r.” Hufcowi ZHP Sieradz.

T.O.