^ Powrót na górę

 

 

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Spotkanie w muzeum

Rozmiar tekstu:

spotkanie
Samorząd Powiatu Sieradzkiego zaprasza do Muzeum Okręgowego na spotkanie poświęcone 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Będzie to wstęp do głównych obchodów, zaplanowanych na 15 sierpnia.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 11 sierpnia o godz. 11:00 w sali konferencyjnej muzeum przy ul. Zamkowej 1. – Chcemy godnie zaakcentować okrągłą, 100. rocznicę Cudu nad Wisłą, która przeszła do historii jako 18. przełomowa bitwa w dziejach świata. Brali w niej udział również mieszkańcy ziemi sieradzkiej, którym winni jesteśmy pamięć. Dotychczas niewiele się o nich mówiło. Ta okrągła rocznica jest świetną okazją do przybliżenia postaci kilku naszych przodków, którzy 100 lat opuścili rodzinne strony, by walczyć z bolszewikami – mówi starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

Ludziom tym poświęconych będzie nie tylko kilka prelekcji, przewidzianych na 11 sierpnia, ale również pomnik, który zostanie odsłonięty w sobotę 15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Jego współfundatorem jest Powiat Sieradzki.

Program spotkania „Rok 1920. Wojna Polski z Rosją bolszewicką”. Muzeum Okręgowe w Sieradzu – 11 sierpnia 2020 roku, godz. 11:00:

1. „Łódzcy bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej: Jan Kowalewski i Stefan Pogonowski” – Artur Ossowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Łodzi.

2. „Wojenny pamiętnik mojego Ojca” – Walenty Prajs we wspomnieniach Zdzisława Prajsa.

3. „Życiorys Polaka” – opowieść Józefa Szubzdy o wojennych losach brata swojej matki.

4. „Sprzęt łączności wojskowej w Bitwie Warszawskiej” – ppłk Mieczysław Hucał.

5. Koncepcja pomnika 100-lecia Bitwy Warszawskiej – starosta sieradzki Mariusz Bądzior i komendant hufca ZHP Sieradz Przemysław Serweta.

T.O.