^ Powrót na górę

 

 

Mitologia według Jakuba Ćwieka

Rozmiar tekstu:

pbp
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu gościła Jakuba Ćwieka, pisarza gatunku fantasy. Po widowni można się było zorientować, że w Sieradzu nie brakuje młodzieży zaczytującej się w książkach o tej tematyce.

Jak fantasy, to mitologia, a jak mitologia, to bogowie. Od bogów z kolei już tylko krok to religii. Zdaniem Jakuba Ćwieka, mechanizm kreowania bogów od wieków wygląda tak samo. – Oni byli zawsze, pod tym względem nic się przez setki lat nie zmieniło. Inną mamy technologię, inne metody komunikowania, ale zachowania ludzie mają cały czas takie same. A współczesnymi bogami są choćby bohaterowie niektórych filmów. Weźmy dla przykładu „Szklaną pułapkę”. Przecież główny bohater John McClane nigdy nie istniał, jest całkowicie fikcyjny, został wymyślony na potrzeby filmu. To tak jak z dawnymi bogami, bohaterami mitologii. Tych ostatnich narosło przez wieki tyle, że nie wiadomo, która jest właściwa i w którą religię wierzyć – mówił pisarz. Obecną na spotkaniu młodzież interesowała również przeszłość pisarska Jakuba Ćwieka i jego początki w branży.

Autor m.in. serii „Chłopcy” i „Kłamca” pochodzi z Opola. Ukończył kulturoznawstwo i scenariopisarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W bieżącym roku mija 10 lat od jego debiutu pisarskiego, którym był zbiór opowiadań „Kłamca”. Od tego czasu napisał kilkanaście książek, m.in. „Bóg marnotrawny” (2006), „Liżąc ostrze” (2007), „Ciemność płonie” (2008), „Ochłap sztandaru” (2008), „Gotuj z papieżem” (2009), „Ofensywa szulerów” (2009), „Świetlik w ciemności” (2013) i „Machinomachia” (2013).

T.O.

IMG 6661  IMG 6666

IMG 6677  IMG 6694