^ Powrót na górę

 

 

Ignacy Mąkowski – przedwojenny budowniczy Sieradza

Rozmiar tekstu:

makowski1
Anna Piestrzeniewicz, kierownik Działu Historii Muzeum Okręgowego w Sieradzu, wygłosiła wykład o przedwojennym burmistrzu Sieradza Ignacym Mąkowskim.

To z jego inicjatywy w Sieradzu powstało kilka bardzo potrzebnych instytucji i budynków, które stoją do dzisiaj. Szkoła Podstawowa Nr 1, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka (czyli przedwojenne gimnazjum). – Burmistrz Mąkowski, zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykształcenie obywateli, działał na rzecz rozwoju szkolnictwa. Wielką bolączką okresu międzywojennego był brak odpowiednich lokali dla szkół. Lekcje odbywały się w wynajętych budynkach mieszkalnych, często w bardzo złych warunkach higienicznych – mówi Anna Piestrzeniewicz. Dlatego w latach 1925-1927 przy ul. Kościuszki wzniesiono gmach szkoły (obecna SP Nr 1). W tym samym czasie (1926) oddano do użytku nowoczesny budynek gimnazjum (dzisiejszy „Jagiellończyk”).

Wśród zasług Mąkowskiego jest również utworzenie nowej dzielnicy miasta. Na mocy uchwały Rady Miejskiej z 6 listopada 1925 roku, z miejskich gruntów wydzielonych zostało 29 parcel, które następnie na podstawie wieczystej dzierżawy przekazano biedniejszym mieszkańcom. Wkrótce na działkach zaczęły powstawać budynki, przeważnie drewniane. Tak powstała sieradzka Praga.

Ignacy Mąkowski pochodził ze Zduńskiej Woli (ur. w 1874). Był najmłodszym z czworga dzieci Ignacego Leona i Amalii z Koreckich. O dzieciństwie i latach młodości Ignacego wiadomo niewiele. Życie zawodowe związał z Sieradzem, już na początku XX wieku pracował w sieradzkim magistracie na stanowisku sekretarza. Funkcję burmistrza pełnił w latach 1921-1935. Zginął z rąk Niemców: 14 listopada 1939 został rozstrzelany na cmentarzu żydowskim jako jeden z 20 sieradzkich zakładników.

Zdaniem obecnego na wykładzie sieradzkiego regionalisty Jana Pietrzaka, biorąc pod uwagę osiągnięcia międzywojennych włodarzy Sieradza, Ignacy Mąkowski należał do najbardziej zasłużonych burmistrzów miasta.

Wykład „Ignacy Mąkowski, przedwojenny budowniczy Sieradza” był drugą odsłoną cyklu „Studium regionalne”. Muzeum przybliża w nim postacie zasłużone dla regionu sieradzkiego. Bohaterem pierwszego spotkania był Rudolf Weinert, pierwszy kustosz sieradzkiego muzeum. Kolejne spotkanie w ramach „Studium regionalnego” odbędzie się w budynku przy ul. Dominikańskiej 2 już 5 marca (czwartek) o godz. 17. Wówczas to Bogdan Cieślak, kierownik Muzeum Walewskich w Tubądzinie, przybliży postać Kazimierza Stanisława Walewskiego, założyciela muzeum i archiwum rodowego Walewskich w Tubądzinie.

T.O.

IMG 9186  IMG 9193

muzeum  IMG 9199