^ Powrót na górę

 

 

Muzealne nowości na wystawie

Rozmiar tekstu:

muzeum
Muzeum Okręgowe w Sieradzu pokaże swoje najnowsze eksponaty, pozyskane z różnych źródeł w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Otwarcie wystawy „Nowe nabytki muzeum” nastąpi w najbliższy czwartek – 16 kwietnia o godz. 16.30 w budynku przy ul. Dominikańskiej 2.

Nowe eksponaty częściowo zostały przekazane przez prywatnych właścicieli i instytucje, ale częściowo są również efektem własnych prac archeologicznych pracowników muzeum – m.in. podczas rewitalizacji sieradzkiego Rynku w 2010 roku oraz remontu krużganków klasztoru podominikańskiego. – Jako ciekawostkę mogę wymienić kształtki ceramiczne z połowy XIII wieku, znalezione na terenie klasztoru, świadczące o obecności w Sieradzu w tym czasie wysokiej klasy murarzy. Można powiedzieć, że należeli oni do czołówki europejskiej – mówi Marek Urbański, archeolog z muzeum. Dział archeologii pochwali się eksponatami pochodzącymi z okresu od epoki brązu do współczesności.

Sporo też będzie nowych nabytków innych działów – dokumenty, fotografie (w tym te znalezione niedawno podczas remontu kamienicy przy Rynku 20, należące niegdyś do Ludwika Piestrzyńskiego), numizmaty, obrazy, porcelana, zabytki techniki (m.in. maszyna do pisania i maszyna do szycia) oraz stroje (w tym mundur gen. Andrzeja Szymonika, byłego dowódcy 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia).

T.O.