^ Powrót na górę

 

 

Patronka Sieradza na spotkaniu Studium Regionalnego

Rozmiar tekstu:

IMG 5772
Siostra Barbara Lipska z Łodzi wygłosiła w Sieradzu wykład na temat świętej Urszuli Ledóchowskiej, duchowej patronki miasta. Postać s. Ledóchowskiej została przybliżona w ramach Studium Regionalnego – projektu Muzeum Okręgowego.

Każde ze spotkań Studium Regionalnego poświęcone jest innej postaci. Wspólnym mianownikiem prezentowanych sylwetek są zasługi dla miasta i regionu. Bohaterowie spotkań to działacze społeczni, samorządowcy, osoby duchowne oraz przedstawiciele świata kultury i sztuki.

Temat Urszuli Ledóchowskiej został podjęty z okazji przypadającej 17 kwietnia 150. rocznicy jej urodzin. – Z całej biografii świętej tu w Sieradzu najważniejsze są wątki związane z przejęciem i odbudową klasztoru podominikańskiego. Stąd moja próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego ta wątła fizycznie kobieta zdecydowała się na krok wymagający tak wielkiego wysiłku – mówiła s. Barbara Lipska.

Urszula Ledóchowska została wychowana w atmosferze silnych tradycji niepodległościowych (jej ojciec walczył w powstaniu listopadowym), przy czym niepodległość i państwowość były dla niej ściśle związane z Kościołem. – Kościół ma kochać państwo, a państwo Kościół. W swoich odczytach, wygłaszanych podczas I wojny światowej dla przedstawicieli wszystkich państw biorących w niej udział, Urszula Ledóchowska poruszała sumienia odnośnie Polski. O jej polskości można mówić w nieskończoność – opowiada siostra Lipska.

Z opowieści Barbary Lipskiej wyłania się obraz osoby otwartej, świadomej trudnej historii kraju i wiary. Urszula Ledóchowska nie była zdewociałą zakonnicą, każącą wszystkim wokół tylko się modlić. Z uśmiechem na twarzy podejmowała się trudnych zadań, rozumiejąc, że te najtrudniejsze wymagają największego wysiłku i mobilizacji, ale też często pomocy innych ludzi.

T.O.

IMG 5784  IMG 5785

IMG 5786  IMG 5789