Dietetyk gościem biblioteki powiatowej

Rozmiar tekstu:

pbp
Specjalistka ds. żywienia, kosmetolog Barbara Godlewska była gościem czytelników Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Opowiadała o dietach, doradzała i przestrzegała.

Coraz więcej ludzi zaczyna zwracać uwagę na to, co je, dlatego tego rodzaju spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem. Tak było i tym razem.

Barbara Godlewska mówiła o niedocenianiu zagadnień zdrowego żywienia na studiach medycznych. – Na medycynie jest tylko jedna godzina poświęcona dietetyce. Co więcej, niebawem na kierunku tym ma być uruchomiona specjalność leczenia otyłości. Leczenia, a więc walki ze skutkami, zamiast z przyczynami. Bo w jaki sposób medycyna może walczyć z otyłością, chyba tylko farmakologią i skalpelem – opowiadała Barbara Godlewska.

W tej sytuacji raczej powinniśmy liczyć tylko na siebie. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, ile jeść, co jeść i jak bronić się przed nawałem chemii w żywności. Żeby to jednak skutecznie robić, powinniśmy wsłuchać się w to, co nam mówi nasz organizm. – Najczęściej wcale go nie słuchamy i zamiast się odżywiać, po prostu jemy, nawet gdy nie czujemy głodu. Tymczasem powinniśmy jeść właśnie wówczas, gdy naprawdę jesteśmy głodni. I nie powinniśmy dojadać – powiedziała dietetyk.

Jedzenie powinno też ładnie wyglądać. Barbara Godlewska zwracała uwagę, że obok smaku i zapachu, ważny jest wygląd potraw i oprawa posiłku. Na koniec pocieszająco zabrzmiało stwierdzenie, że nie wszystkie syntetyki zawarte w jedzeniu są dla organizmu ludzkiego szkodliwe. Niektóre nam służą.

T.O.

IMG 6609  IMG 6610

IMG 6620  IMG 6622

IMG 6633  IMG 6638

IMG 6644  IMG 6650