^ Powrót na górę

 

 

25 lat współpracy Pawła Duraja i Ryszarda Sierocińskiego

Rozmiar tekstu:

pbp
Grafik i malarz Paweł Duraj oraz fotograf i edytor Ryszard Sierociński podsumowali swoją 25-letnią współpracę. Wieczór wspomnień i wystawę ich publikacji zorganizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu.

Dzięki współpracy duetu wydawniczego Pawła Duraja i Ryszarda Sierocińskiego przez 25 lat na rynku księgarskim pojawiło się około 130 wydawnictw. W większości są to opracowania albumowe poświęcone miejscom i miejscowościom; dla przykładu: „Z biegiem Warty. Impresje fotograficzne”, „Sieradz. Moje miasto”, „Siedem wieków fary wieluńskiej”, „Między Wartą a Nerem”, „Załęczański Park Krajobrazowy”, „Skarby Łęczycy”, „Kępno i okolice” oraz „Sieradzka księga pokoleń”, która właśnie powstaje i która niedługo zostanie zaprezentowana publicznie. Ćwierć wieku współdziałania obu panów przyniosło też około 1,5 tys. mniejszych publikacji i akcydensów – kalendarzy, ulotek i materiałów reklamowych.

Podczas spotkania w bibliotece autorzy wspominali początki swojej współpracy oraz ludzi, którzy wraz z nimi przygotowywali wydawnictwa. – Gdy zaczynaliśmy, poligrafia wyglądała zupełnie inaczej niż teraz. Były to początki grafiki komputerowej, trzeba się było uczyć od podstaw obsługi oprogramowania – wspomina Ryszard Sierociński.

Każda książka, obojętnie czy jest to album ze zdjęciami czy zbiór opowiadań lub reportaży, jest efektem współpracy grupy osób – grafików, edytorów, korektorów. Stąd Paweł Duraj i Ryszard Sierociński podziękowali współpracownikom za wkład w powstanie tych 130 publikacji. Pokazali ich również na archiwalnych zdjęciach. Przewinęli się przez nie m.in. grafik Agnieszka Dębska, polonistka Dorota Matusiak, grafik komputerowy Paweł Latus i senator Sylwester Gajewski.

T.O.

IMG 7404  IMG 7407

IMG 7410  IMG 7411

IMG 7413  IMG 7417

IMG 7419  IMG 7425

IMG 7441  IMG 7449

IMG 7450  IMG 7456

IMG 7458  IMG 7459

IMG 7467  IMG 7471