^ Powrót na górę

 

 

Nauczyciele emeryci na spotkaniu w PBP

Rozmiar tekstu:

pbp
Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sieradzu zorganizowała spotkanie z Janem Pietrzakiem. W sali konferencyjnej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu regionalista ten opowiedział o sieradzkich ścieżkach Antoine’a Cierplikowskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu dokumentalnego „Antoine z Sieradza”, opowiadającego o ostatnich latach życia Cierplikowskiego, już po jego powrocie do rodzinnego miasta.

Pokazując związki genialnego fryzjera z Sieradzem, Jan Pietrzak przybliżył na ten temat sporo ciekawostek, dotyczących choćby śmierci bohatera. – Antoine miał trzy pogrzeby: pierwszy w 1972 r., który sam zorganizował w Sieradzu i wziął w nim udział, drugi ten właściwy w 1975 i trzeci w 1992, gdy z jego sieradzkiego grobowca wykradziono dłoń mistrza, zawieziono ją do Paryża i złożono na cmentarzu Passy w miejscu, w którym pierwotnie Antoine chciał być pochowany – mówił regionalista.

Było to jedno z czterech spotkań Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Sieradzu, organizowanych w ciągu roku. Byli nauczyciele spotykają się zazwyczaj w siedzibie ZNP przy ul. Rycerskiej.

T.O.

pbp1  pbp2

pbp3  pbp4

pbp5  pbp6