^ Powrót na górę

 

 

Święto Niepodległości w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

11 listopada
Sieradz przyłączył się do ogólnopolskich obchodów 97. rocznicy odzyskania niepodległości. Główna uroczystość odbyła się na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody rozpoczęła msza święta w kolegiacie. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik „Poległym za ojczyznę” przy ul. Kościuszki, gdzie starosta sieradzki Dariusz Olejnik i prezydent miasta Paweł Osiewała złożyli wiązanki kwiatów. Dalsza część obchodów odbyła się już na placu.

W krótkim przemówieniu okolicznościowym starosta Dariusz Olejnik odniósł się do wydarzeń z listopada 1918 r. oraz do ówczesnego i obecnego pojmowania patriotyzmu: – Dawniej patriotą nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swej ojczyzny. Patriota 200 lat temu to głównie uczestnik bitew na rzecz swego kraju, który z dumą obnosił się ze swą polskością. Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Staramy się, aby w pochodzie ku lepszej przyszłości nie zapominać o tak ważnych elementach, jak nasza lokalna historia, duma narodowa i wartości ogólnoludzkie. Dziś bowiem to właśnie patriotyzm i świadomość narodowa dają nam naszą własną tożsamość i chronią przed zatraceniem w anonimowym tłumie globalnej wioski – mówił starosta.

Po przemówieniu mjr Andrzej Bubek z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia przeczytał apel pamięci i wydał komendę do salwy honorowej. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. W tej części uroczystości Powiat Sieradzki reprezentowali starostowie (starosta Dariusz Olejnik i wicestarosta Mariusz Bądzior), przewodniczący Rady Powiatu Sieradzkiego (przewodniczący Henryk Waluda i wiceprzewodniczący Jan Hankiewicz) oraz członek Zarządu Powiatu Michał Wzgarda. Delegację Miasta Sieradz tworzyli: Mirosław Antoni Owczarek, przewodniczący Rady Miejskiej, Paweł Osiewała, prezydent miasta i Rafał Matysiak, wiceprezydent. Kwiaty złożyli również przedstawiciele Gminy Sieradz: Tadeusz Jasek, przewodniczący Rady Gminy i Jarosław Kaźmierczak, wójt. W imieniu dowódcy 15 SBWD kwiaty złożył ppłk Tomasz Błaszczyk, policję reprezentował komendant powiatowy nadkomisarz Wojciech Kuśmierek, a straż pożarną – brygadier Albert Romek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. Wiązanki składały również delegacje parlamentarzystów, kombatantów, szkół, stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz partii politycznych.

Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu, kompania honorowa 15 SBWD oraz grupa rekonstrukcyjna 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Wartę pod pomnikami zaciągnęli żołnierze sieradzkiej brygady.

Ostatnim akcentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Sieradzu był V Bieg Niepodległościowy, w którym wzięli udział uczniowie sieradzkich szkół ponadgimnazjalnych.

Galeria zdjęć: Narodowe Święto Niepodległości w Sieradzu

T.O.