^ Powrót na górę

 

 

Jubileusz Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

bwa
Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu podsumowało 40 lat swojej działalności. Na spotkaniu jubileuszowym nie zabrakło osób od początku związanych z sieradzką galerią – artystów, animatorów kultury, obecnych oraz byłych pracowników urzędów zajmujących się administracją instytucji kultury.

BWA jest jedną z jednostek organizacyjnych Powiatu Sieradzkiego, stąd obecność na uroczystości władz samorządowych – starosty Dariusza Olejnika i wicestarosty Mariusza Bądziora. Dawne władze miasta i powiatu reprezentował Michał Kłos, obecnie prezes Fundacji Wspierania Kultury Miasta Sieradza, a w latach 70., gdy powstawała galeria sztuki, prezydent miasta. Na spotkaniu jubileuszowym Michał Kłos zaprezentował publikację wydaną z okazji 40-lecia BWA: „40 lat galerii sztuki w Sieradzu. Retrospekcje na 40-lecie Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu 1975-2015”. W książce tej znajdziemy m.in. wspomnienia osób związanych z BWA – artystów, dziennikarzy, odbiorców sztuki oraz pracowników galerii.

Pierwszą siedzibą BWA był nieistniejący już budynek przy ul. Zamkowej 2, należący do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. „Dostaliśmy do dyspozycji – ja i Hania Skonka, która była pierwszym pracownikiem BWA – jedno wielkie pomieszczenie w budynku przy ul. Zamkowej , należącym do ZBoWiD. Właściwie nadawało się na galerię. Ponad 120 metrów powierzchni trzeba było jednak przygotować. Obijaliśmy ściany ekranami z płyt, które otrzymaliśmy z Terpolu. Były one potem powlekane płótnem i malowane. Trzeba było też wycyklinować parkiet i pomalować go. Niemal wszystko robiliśmy sami” – pisał o początkach galerii jej pierwszy kierownik Wojciech Siebert w książce wydanej na 30-lecie BWA. Niecały rok po otwarciu galerii, bo w marcu 1976, na stanowisku kierownika zastąpiła go Janina Sakowicz, a po niej w 1978 funkcję dyrektora galerii objęła Lucyna Kuleczko. Ostatnia jak do tej pory zmiana nastąpiła w 1985 r., gdy dyrektorem BWA została Małgorzata Szymlet-Piotrowska.

W 1989 r. galeria przeniosła się do nowej siedziby, którą do chwili obecnej jest XIX-wieczny budynek byłej zajezdni pocztowej przy ul. Kościuszki 3. – Do dziś pamiętam, jak z Gosią (dyrektor BWA Małgorzatą Szymlet-Piotrowską – T.O.) przewoziłyśmy, co się dało, ze starej siedziby do nowej, moim starym wózkiem dziecięcym. Cieszyłyśmy się, że wreszcie będziemy mieli lepsze warunki do pracy i że uwolnimy się od wiecznie dymiącego pieca centralnego ogrzewania. Nie mówiąc już o tym, że będziemy mieli do dyspozycji więcej pomieszczeń – wspomina Bogumiła Oganiaczyk, która jako jedyna z obecnie pracujących w BWA osób jest w galerii od początku jej istnienia. W roku otwarcia galerii sztuki w Sieradzu miała już za sobą kilka miesięcy pracy w miejscowym Powiatowym Domu Kultury.

Jubileuszowi BWA towarzyszyła wystawa prac laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Triennale z Martwą Naturą” z lat 1997-2012, a także projekcja filmu „Przestrzenie sztuki. 40 lat Galerii Sztuki w Sieradzu”, zrealizowanego przez Sieradzką Telewizję Regionalną.

„Przestrzenie sztuki. 40 lat Galerii Sztuki w Sieradzu” – film Sieradzkiej Telewizji Regionalnej

T.O.

IMG 1388  IMG 1394

IMG 1401  IMG 1406

IMG 1408  IMG 1416

IMG 1429  IMG 1455

IMG 1469  IMG 1473

IMG 1481  IMG 1494

IMG 1502  IMG 1504

IMG 1505  IMG 1506

IMG 1507  IMG 1508

IMG 1509  IMG 1510