^ Powrót na górę

 

 

Sprawdzili wiedzę o spadochroniarstwie

Rozmiar tekstu:

spadochroniarze
Jedenaście dwuosobowych zespołów z czterech szkół ponadgimnazjalnych powiatu sieradzkiego wzięło udział w VI edycji konkursu „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa”. Jego organizatorem jest sieradzki oddział Związku Polskich Spadochroniarzy.

Konkurs odbywa się co roku w drugiej połowie września, w okolicach kolejnych rocznic lądowania polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego w rejonie miasta Driel podczas bitwy o holenderskie Arnhem w 1944 r. – Konkurs jest formą kultywowania tradycji i propagowania historii polskiego spadochroniarstwa. Za każdym razem przypominamy też o kolejnych rocznicach powstania Związku Polskich Spadochroniarzy i reaktywowania jego sieradzkiego oddziału – mówi Władysław Sieczkowski, prezes ZPS w Sieradzu. W tym roku od utworzenia Związku mija 27 lat, a od reaktywacji jego oddziału – 7 lat.\

Konkurs składał się z testu 30 pytań. Na odpowiedzi była okrągła godzina. Po tym czasie młodzież przeszła pod pomnik poświęcony żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę w latach 1918-1921 i 1939-1945 obok kościoła garnizonowego, gdzie złożyła kwiaty.

Najlepiej z konkursowymi pytaniami poradziła sobie drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu w składzie: Bogumiła Głuszczak i Dominika Szewczyk. Drugie miejsce zajęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu: Oliwia Stasiak i Maciej Wdowiak, a trzecie – Szymon Zasina i Paweł Adamkiewicz, również z I LO. Zwycięzcy otrzymali puchar starosty sieradzkiego, pozostali nagrody książkowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sieradzu oraz przewodniczącego Rady Powiatu Sieradzkiego Henryka Waludę. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta sieradzki Mariusz Bądzior. Miejscem zmagań była sala konferencyjna Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

Uczestnicy VI konkursu „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa”:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu:

– Bogumiła Głuszczak, Dominika Szewczyk

– Maciej Domagalski, Dawid Gotkowicz

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu:

– Tomasz Moszyński, Maciej Moszyński

– Bartłomiej Łosicki, Łukasz Pokraka

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu:

– Piotr Pacyna, Jakub Włodarczyk

– Szymon Zasina, Paweł Adamkiewicz

– Oliwia Stasiak, Maciej Wdowiak

– Karolina Stasiak, Michalina Marciniak

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie:

– Szymon Jurczak, Oskar Łużyński

– Ewa Stefańska, Damian Badowski

– Mateusz Woźniak, Jakub Jaranowski

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9

9a  10

11  12