^ Powrót na górę

 

 

Wolontariusze z ul. Zamkowej

Rozmiar tekstu:

zsp2
Dziś rozpoczyna się tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, do której po raz kolejny przyłączyła się młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Sieradzu. Nie jest to pierwsze i na pewno nie ostatnie przedsięwzięcie, w którym biorą udział młodzi wolontariusze z tej szkoły.

Grupa wolontariuszy w ZSP Nr 2 działa od 2002 roku. Założyła ją nauczycielka języka polskiego, Iwona Bednarek, która opiekuje się wolontariuszami do dzisiaj.

Jest ich 19, są uczniami klas technikalnych – IId, IIh, IIId, IIIf i IVg. Trudno wymienić wszystkie działania, w których brali i biorą udział. – Uczestniczymy w akcji „Podziel się posiłkiem” i w zbiórkach żywności na rzecz najbardziej potrzebujących, współpracujemy z sieradzkim oddziałem Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, pomagając w organizacji zbiórek pieniędzy na rzecz jego podopiecznych, współpracujemy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oraz włączamy się do akcji Szlachetna Paczka – wymienia Iwona Bednarek, zastrzegając, że to tylko część działalności szkolnych wolontariuszy.

Właśnie dzisiaj rusza akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, w ramach której uczniowie gromadzą makulaturę, ucząc się z jednej strony poszanowania dla środowiska naturalnego, a z drugiej szacunku do zwierząt: pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury przekazywane są Klubowi Gaja, który z kolei przeznacza je na ratowanie koni zaniedbanych i chorych. W ubiegłorocznej edycji wolontariusze z ZSP Nr 2 uzbierali tej makulatury aż 1405 kg, osiągając jeden z najlepszych wyników w kraju.

Wolontariusze pełnią jeszcze jedną, trudną do przecenienia funkcję: uczą pozostałych uczniów pozytywnych zachowań. Promują wolontariat i samą ideę pomagania innym. Efekty są widoczne, bo koledzy, którzy pewnie sami z siebie plastikowych nakrętek by nie zbierali, zamiast je wyrzucać, gromadzą je i przynoszą do szkoły, pomagając chorym dzieciom.

Grupa nie jest zamknięta, każda nowa, chętna do pomocy osoba jest mile widziana. Kto chce wesprzeć wolontariuszy lub w jakiś sposób komuś pomóc – może to zrobić, przyłączając się do nich. Wystarczy przyjść do szkoły (ul. Zamkowa 15 w Sieradzu) i zapytać o wolontariuszy Iwony Bednarek.

T.O.