^ Powrót na górę

 

 

Nowości w powiatowej edukacji

Rozmiar tekstu:

ILO
Szkoły ponadgimnazjalne przygotowują się do rozpoczęcia rekrutacji na rok szkolny 2017/2018. Trwają ostatnie przygotowania, związane z korektą kierunków, na które placówki będą rekrutować. Zmiany, jeśli zajdą, to w technikach i szkołach zawodowych. Licea korekt nie planują.

Od lat zmiany w edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym dotyczą przede wszystkim szkolnictwa zawodowego. Kilka lat temu stworzone zostały kwalifikacje, przypisane do konkretnych zawodów, teraz z kolei – przy okazji reformy systemu oświaty – zasadnicze szkoły zawodowe zostaną zastąpione szkołami branżowymi.

Zainteresowanie młodzieży placówkami prowadzącymi kształcenie zawodowe zależy od tendencji na rynku pracy, a te potrafią się zmienić dosłownie z roku na rok. Szkoły robią co mogą, by za tymi zmianami nadążyć, a przejawem tego jest nie tylko tworzenie nowych kierunków. Na te, które nie cieszą się popularnością wśród gimnazjalistów, nie ma sensu robić naboru.

Tak jest np. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu. Jego dyrektor Grzegorz Przytuła zapowiada, że z oferty placówki zniknie technik urządzeń sanitarnych. – Zainteresowanie tym kierunkiem jest bardzo małe. Z sześciu-siedmiu uczniów zaczynających naukę we wrześniu, już za miesiąc lub dwa zostaje połowa, bo okazuje się, że część z nich przeceniła swoje możliwości i przenosi się do zawodówki. I co mamy zrobić z klasą liczącą trzy osoby? – pyta dyrektor.

ZSP nr 1 stawia więc na kierunki pewne, które, zdaniem młodzieży, po ukończeniu szkoły dają zatrudnienie. Od paru lat absolwenci gimnazjów idący do tej placówki najchętniej wybierają informatykę, choć powoli dołącza do niej inny kierunek związany z nowymi technologiami – technik mechatronik. Te kierunki na pewno będą się w najbliższych latach rozwijać.

W drugiej sieradzkiej szkole ponadgimnazjalnej o profilu zawodowym – ZSP nr 2 na Zamkowej – takimi pewnymi kierunkami są technik żywienia i usług gastronomicznych (w technikum) oraz kucharz (w zawodówce). Sporo młodzieży – głównie dziewcząt – wybiera też zawód fryzjera, stąd duże zainteresowanie odpowiednim technikum i ZSZ. Jak informuje dyrektor tej szkoły Magdalena Marciniak, w roku szkolnym 2017/2018 zmian na liście kierunków nie będzie.

W ZSP w Błaszkach od lat najwięcej uczniów przychodzi do LO, ale począwszy o ubiegłego roku szkoła stara się też rozwijać kształcenie zawodowe technikalne. – Będziemy próbować uruchomić kierunek technik handlowiec, który mieliśmy w ofercie już w tamtym roku, ale nabór był niewielki – informuje dyrektor placówki Jadwiga Napieralska. Z nowych propozycji szkoły należy też wymienić klasę mundurową liceum. Pierwszy nabór, przeprowadzony rok temu, przyniósł efekt w postaci 14 uczniów. Propozycja jest ciekawa, tym bardziej że w połowie lutego bieżącego roku wsparcie dla klasy o profilu mundurowym LO w Błaszkach zapowiedzieli szefowie sieradzkich służb mundurowych – policji, straży pożarnej, służby więziennej, a wcześniej także wojska (szczegóły TUTAJ).

Specjalność mundurowo-policyjna sprawdza się także w LO w Warcie, ale ZSP, w ramach którego to liceum działa, pójdzie w tym roku w kierunku nowych specjalności w technikum. Będą to: technik turystyki wiejskiej i technik informatyk. Tej drugiej wyjaśniać nie trzeba, ale skąd pomysł na tę pierwszą? – To jest reakcja na kierunek rozwoju gminy Warta. Sporo dzieje się wokół zbiornika Jeziorsko. Już teraz działa tam port jachtowy przyciągający turystów, mówi się też o budowie podobnego ośrodka po drugiej stronie brzegu. Krótko mówiąc, gmina Warta i gminy ościenne, leżące w pobliżu Jeziorska, mają duży potencjał turystyczny. Chcemy to wykorzystać – uzasadnia Tadeusz Dolny, dyrektor ZSP w Warcie. Gimnazjalistów już poszukujących kierunku kształcenia dla siebie, szkoła ta ma do zaproponowania jeszcze jedną nowość. Będzie to profil pedagogiczno-dziennikarski LO.

Wsparcie w postaci praktyk zawodowych, a potem zatrudnienie absolwentów zapowiedziało kilka firm dekarskich z gminy Złoczew. Problem w tym, że młodzież jakoś się do tego zawodu nie garnie. Mimo to miejscowy ZSP postanowił wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu i w tym roku uruchomić nabór do zawodówki o właśnie takim profilu. Rekrutacja ruszy w czerwcu.

T.O.