^ Powrót na górę

 

 

Czytać czy nie czytać? Debata w II LO

Rozmiar tekstu:

lo2
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu debatowali nad sensem czytania książek. Zwolennicy udowadniali, że życie bez czytania jest niemożliwe, a przeciwnicy przywoływali przykład Donalda Trumpa, który książek nie czyta, a właśnie został prezydentem Stanów Zjednoczonych.

„Jako uczniowie liceum nie wyobrażamy sobie życia bez książek. Codziennie przemierzamy razem z nimi schody naszej szkoły, trzymamy je w naszych szafkach, a przed ważnym sprawdzianem trudno nam się z nimi rozstać. Tak, podręczniki to również książki. Więc gdyby ich nie było, nie moglibyśmy się kształcić, a później zdobyć pracy. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałoby wtedy nasze życie” – argumentowała grupa zwolenników czytania.

„Prawda jest taka, że człowiek może sobie doskonale radzić w życiu w ogóle nie czytając książek. Można być lubianym, popularnym, odnosić sukcesy i uchodzić za osobę inteligentną, nie obcując w ogóle z literaturą. I co? I nic! To wystarczający powód, by przyznać, że czytanie nie jest potrzebne do życia. Już od czasów podstawówki wiadomo, że czytanie jest męką. Gimnazjum i liceum tylko potwierdzają tę smutną prawdę i dopiero po maturze można wreszcie odetchnąć. Uwolnić się od listy lektur, kartkówek ze znajomości postaci, rozprawek, interpretacji wierszy i epok literackich. Po co ktokolwiek o zdrowych zmysłach miałby do tego koszmaru powracać?” – odpowiadali przeciwnicy książek.

Debacie przysłuchiwali się jurorzy: Hanna Krawczyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, Maria Szymańska z Biblioteki Pedagogicznej i Anna Chrobot, nauczycielka historii w „Żeromskim”. Widzom wydawało się oczywiste, że takie grono wyżej oceni argumentację zwolenników czytania. Tymczasem tak się nie stało.

– Oczywiście był to pojedynek na argumenty, a nie na emocje, w związku z czym ocenie podlegała logika i siła przekonywania, a nie własne poglądy. Uczennice, które udowadniały, że czytanie nie jest niezbędne do życia, bardzo dużo czytają. I pewnie właśnie dlatego wiedziały, jakich argumentów użyć, by skutecznie przekonać do swoich racji – mówi dyrektor II LO w Sieradzu Urszula Świniarska.

Debata zakończyła trwające cztery dni Święto Wolnych Książek, podczas którego uczniowie liceum m.in. czytali fragmenty książek kryminalnych, fantastycznych i klasycznych, uczyli się pisać kreatywne teksty oraz wzięli udział w akcji bookcrossingu.

Święto Wolnych Książek oraz akcję „Żeromski czyta” zorganizowały trzy polonistki II LO: Dorota Błaszczyk, Agata Janiak i Anna Szwankowska.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14