^ Powrót na górę

 

 

Pracowite ferie w Centrum Edukacji Zawodowej

Rozmiar tekstu:

cez
Zbliżają się ferie zimowe, ale nie wszyscy uczniowie i nauczyciele będą mieli labę. Dla 217 osób, które zdobywają fach w Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu, będzie to czas wytężonej pracy, związanej z egzaminem potwierdzającym kwalifikację w zawodzie.

Komisje egzaminacyjne w CEZ pracują pełną parą już od 10 stycznia i będą pracowały aż do 16 lutego, czyli do końca ferii. Przez ten czas egzaminatorzy sprawdzą umiejętności adeptów 26 kwalifikacji.

Liczba uczniów zdających egzaminy zawodowe w CEZ znacznie wzrosła, gdy do jednostki tej włączono Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sieradzu. – Oprócz tego zwiększyliśmy ofertę kwalifikacyjnych kursów zawodowych – mówi Grzegorz Gajda, dyrektor CEZ. CKU stało się częścią CEZ 1 września 2016 r. Połączenie nastąpiło na mocy uchwały Rady Powiatu Sieradzkiego z 29 kwietnia tego samego roku, uprawomocnionej 4 czerwca.

Przypomnijmy – od wejścia w życie nowych zasad kształcenia zawodowego, czyli od 1 września 2012 roku, właściwie nie używa się już pojęcia zawodu, stopniowo odchodząc od niego na rzecz kwalifikacji zawodowych. Obecnie na dany zawód składają się dwie, trzy lub cztery takie kwalifikacje. Dla przykładu: aby zostać technikiem informatykiem, trzeba zdać egzaminy z trzech kwalifikacji: Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych (kod kwalifikacji – E.12), Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami (E.13) oraz Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami (E.14). Dlatego nie mówi się już o egzaminach zawodowych, tylko o egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

T.O.