^ Powrót na górę

 

 

Z „Żeromskiego” na finał Olimpiady Solidarności

Rozmiar tekstu:

lo2
Uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu – Marek Kamas – został finalistą ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady wolności”. Awansował po dogrywce na etapie wojewódzkim, pokonując koleżankę z łódzkiego XXXI LO im. Ludwika Zamenhofa.

W konkursie wystartowało dwóch uczniów „Żeromskiego”. Drugim był Adrian Uliszewski, który w etapie wojewódzkim zdobył 23 punkty. Było to jednak za mało, by w czerwcu wyjechać do Katowic na finał. Marek Kamas uzyskał ich 44 i tym wynikiem zapewnił sobie start w ostatniej odsłonie tegorocznej edycji Olimpiady Solidarności. Obu uczniów do konkursu przygotowywała nauczycielka historii Agnieszka Świątek.

– Zarówno w etapie szkolnym, jak i wojewódzkim, musieliśmy wypełniać test 30 pytań dotyczących zagadnień z zakresu kultury, sztuki i polityki okresu 1970-1990. W dogrywce sięgnęliśmy dalej, do lat 60. W finale już nie będzie testów, tylko wypowiedzi ustne, co dla mnie nie jest najlepszą wiadomością. Nie lubię opisywać, wolę konkretne pytania, na które mogę udzielić zwięzłych odpowiedzi – mówi Marek Kamas.

Organizatorzy przewidzieli i takie wątpliwości. Aby je rozwiać i ośmielić nieco uczniów nie czujących się pewnie w publicznych wystąpieniach, zaprosili finalistów olimpiady do Gdańska, miasta, które jest kolebką NSZZ Solidarność. Wizyta studyjna odbędzie się w dniach 8-11 kwietnia. Dla jej uczestników przewidziano m.in. warsztaty autoprezentacji oraz poznawanie miejsc związanych z historią lat 1970-1990.

T.O.