^ Powrót na górę

 

 

Sieradzanin w finale konkursu historycznego

Rozmiar tekstu:

lo2
Filip Woźniak – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu – został finalistą XIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Historia i kultura Żydów polskich”. Organizatorzy z Fundacji Shalom wysoko ocenili jego pracę pisemną, opowiadającą historię Żydów w przedwojennej Warcie.

Opowiadanie Filipa Woźniaka ma formę pamiętnika, spisanego przez młodego mieszkańca Warty. Chłopiec ten zaprasza do swojej rodzinnej miejscowości kuzyna z Łodzi i razem spędzają wakacje roku 1939. – Przez karty pamiętnika przewijają się autentyczne miejsca i postacie z przedwojennej Warty. Są też liczne wątki pokazujące ówczesną kulturę żydowską, obrzędy i zwyczaje – mówi autor pracy.

Napisanie tego rodzaju pamiętnika wymagało przeanalizowania licznych materiałów historycznych, sięgnięcia do archiwów, a także rozmów z ludźmi pamiętającymi Wartę lat 30. ubiegłego wieku. Filip wykorzystał wszystkie te źródła. To jednak nie koniec jego pracy, bo aby wziąć udział w finale (który ma formę ustną), musi przeczytać kilka lektur.

Egzamin ten odbędzie się 25 maja w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Nagrody zostaną wręczone dzień później.

T.O.