WKU zachęca mundurową młodzież

Rozmiar tekstu:

zsp blaszki
Uczniowie maturalnej klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Błaszkach spotkali się z por. Dominiką Kwaczyńską z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sieradzu. – Widzimy w tej grupie spory potencjał – mówi przedstawicielka WKU.

Młodzież dostała do wypełnienia ankietę Wojskowego Biura Badań Społecznych na temat funkcjonowania klas profilowanych wojskowo w szkołach ponadgimnazjalnych. Kwestionariusze trafią następnie do Wojskowego Biura Badań Społecznych przy Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Pytania dotyczyły m.in. motywów, jakimi uczniowie kierowali się przy wyborze klasy o profilu wojskowym, poziomu zainteresowania problemami obronności oraz planów na przyszłość. Ponadto por. Dominika Kwaczyńska przybliżyła przyszłym żołnierzom zasady ochotniczych form służby w wojsku i szczegóły tegorocznej kwalifikacji wojskowej, która w powiecie sieradzkim rozpocznie się 4 marca.

Grupa mundurowych maturzystów ZSP w Błaszkach to pierwszy rocznik absolwentów tej klasy. Można więc pokusić się o podsumowanie pomysłu dyrekcji, zrealizowanego 1 września 2016 roku. – Gdy uruchamialiśmy ten profil, były obawy, czy tego typu specjalność się sprawdzi. Dziś już wiemy, że był to dobry pomysł. Świadczy o tym zainteresowanie młodzieży, która na długo przed rozpoczęciem rekrutacji szuka informacji na temat nauki w klasie mundurowej – opowiada Jadwiga Napieralska, dyrektor ZSP w Błaszkach.

Na czym polega specyfika nauki w takim liceum? Przede wszystkim na dodatkowych zajęciach. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących, młodzież uczy się musztry i ratownictwa medycznego, wyjeżdża na basen oraz regularnie odwiedza służby mundurowe. Klasa ta od dwóch lat działa pod patronatem komend powiatowych policji i straży pożarnej oraz Zakładu Karnego w Sieradzu.

Wojskowe tradycje LO w Błaszkach sięgają lat 60. ubiegłego wieku, o czym najlepiej świadczy jego patron. W kronice szkoły do dziś zachowało się zaproszenie na uroczystość nadania jej imienia Wojska Polskiego, datowane na 27 października 1963 roku.

T.O.

3  4

1  2