ZSP w Warcie. Nie tylko mundurówka

Rozmiar tekstu:

zsp warta
Pokaz technik samoobrony, lekcja pierwszej pomocy, prezentacja broni strzeleckiej i zwiedzanie wozów strażackich – tak w dużym skrócie wyglądał Dzień Otwarty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie.

W czwartek 28 marca warcką placówkę odwiedzili uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych. Obejrzeli film pokazujący pracę szkoły w ostatnich latach, zwiedzili budynek i dowiedzieli się, co muszą zrobić, żeby już od września tego roku zasiąść w ławkach ZSP w Warcie.

– Proponujemy naukę w trzech placówkach: liceum, technikum i szkole branżowej I stopnia. W liceum mamy trzy profile: mundurowo-policyjny, pedagogiczno-dziennikarski i turystyczno-sportowy. W technikum proponujemy zawody: technik informatyk, technik ekonomista i technik turystyki wiejskiej. W ramach szkoły branżowej planujemy uruchomienie klasy wielozawodowej, przy czym nauka przedmiotów ogólnokształcących będzie się odbywać w szkole, a część praktyczną uczniowie zrealizują u pracodawców lub w Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu – mówi Dominik Strumiński, dyrektor ZSP.

Nowoczesna szkoła średnia nie może zamykać się tylko we własnych murach i aby możliwie najlepiej przygotować swoją młodzież do przyszłej pracy zawodowej, musi otworzyć się na współpracę z innymi instytucjami.

W Dniu Otwartym warcka placówka pokazała, że jest właśnie taką szkołą. ZSP może pochwalić się współpracą ze służbami mundurowymi, dzięki której uczniowie klasy mundurowo-policyjnej na zajęciach pozalekcyjnych uczą się sztuk walki i strzelania (efekt tych lekcji młodzież zaprezentowała na specjalnym pokazie). Z kolei klasy pedagogiczno-dziennikarskie korzystają z potencjału naukowego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a to dzięki patronatowi, którym uczelnia objęła właśnie tę specjalność.

Podczas Dnia Otwartego o broni strzeleckiej opowiedział młodzieży Włodzimierz Tusz, emerytowany policjant i myśliwy. Strażacy ochotnicy i policjanci z Warty udostępnili wozy bojowe i radiowozy, a Krzysztof Marciniak, nauczyciel edukacji policyjnej, zaprezentował techniki pobierania odcisków palców. Do skorzystania z oferty szkoły zachęcali młodszych kolegów uczniowie i nauczyciele, przypominając, że rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczyna się 13 maja.

T.O.

SDC14653  SDC14681

SDC14692  SDC14693

SDC14696  SDC14698

SDC14706  SDC14707