^ Powrót na górę

 

 

Lasy pełne energii. Ekologiczna akcja PGE

Rozmiar tekstu:

zsp1
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu wzięli udział w akcji „Lasy pełne energii”. Jej organizatorem jest łódzki oddział spółki PGE Dystrybucja. 1 kwietnia w kompleksie leśnym pod Rossoszycą w gminie Warta młodzież zasadziła 7 tys. młodych sosen.

Sadzenie lasu przez uczniów „Mechanika” jest elementem szerszej współpracy szkoły z Polską Grupą Energetyczną. 1 września 2016 r. w ZSP naukę rozpoczęła pierwsza 16-osobowa klasa patronacka PGE, kształcąca w zawodzie technik energetyk. Niecałe dwa lata później (w marcu 2018 r.) dyrektorzy „Mechanika” i Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu podpisali porozumienie o współpracy z PGE Dystrybucja w Lublinie. Umowa dotyczyła co prawda wsparcia kształcenia zawodowego młodzieży, ale energetycy sięgają również po inne metody wpływania na jej proces edukacyjny.

– Celem „Lasów pełnych energii” jest pokazanie młodzieży, że las nie bierze się znikąd. Drzewa, po osiągnięciu optymalnego wieku, są wycinane, a pozyskane w ten sposób drewno ma ponad 30 tys. zastosowań. Jego miejsce muszą zająć nowe nasadzenia i trzeba w to włożyć pewien wysiłek. Wycinka lasu i jego sadzenie to normalny proces. Jako ciekawostkę dodam, że co roku wycinamy zaledwie jedną setną naszych lasów i tę jedną setną zastępujemy sadzonkami – wyjaśnia Robert Krokowski, leśniczy nadleśnictwa Poddębice.

Do udziału w akcji spółka PGE zaprosiła również sieradzkie władze powiatowe. – Od urodzenia mieszkam w gminie Warta i nie mogłem nie pojawić się w miejscu, w którym odbudowuje się jej ekosystem. Tradycja sadzenia lasów przez młodzież jest długa i bardzo dobrze, że nasi uczniowie chcą brać w niej udział – mówi Tomasz Baliński, członek Zarządu Powiatu Sieradzkiego, który przyłączył się do „Lasów pełnych energii”.

Sadzenie drzew przez uczniów ZSP nr 1 w Sieradzu to dopiero początek akcji w Łódzkiem. W kolejnych tygodniach przyłączy się do niej młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach, I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim, a także harcerze hufców ZHP w Łodzi Widzewie i Zgierzu oraz Okręgu Łódzkiego ZHR. Efektem „Lasów pełnych energii” będzie 25 tys. nowych drzew w województwie łódzkim.

T.O.

1  2

3  5

6  7

8  9

10  11

12  13