^ Powrót na górę

 

 

Sztafeta gen. Buka odwiedziła ZSP w Błaszkach

Rozmiar tekstu:

zsp blaszki
Po raz ósmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Błaszkach gościli uczestnicy Sztafety Pamięci gen. Buka. Uczestnicy wyruszyli 10 kwietnia ze Spały. Na mecie, czyli w koszarach 34. Brygady Kawalerii Pancernej, zameldują się w piątek 26 kwietnia.

Sztafeta jest formą uczczenia pamięci o gen. Tadeuszu Buku, byłym dowódcy Wojsk Lądowych. Dziewięć lat temu w 34. BKP zrodził się pomysł zorganizowania biegu jako formy hołdu złożonego byłemu dowódcy jednostki. Gen. Buk kierował żagańską brygadą w latach 2002-2005.

Początkowo uczestnikami sztafety byli żołnierze tylko 34. BKP, ale z czasem ich grono powiększyło się o przedstawicieli innych jednostek. W tym roku biegną również żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 11 Batalionu Dowodzenia 11 DKP, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 11 Batalionu Remontowego z Żagania i Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.

Sztafeta Pamięci ma swoją symbolikę. Wyrusza 10 kwietnia ze Spały, gdzie znajduje się grób gen. Buka. Nie jest to data przypadkowa, bo patron sztafety zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Po 400-kilometrowym biegu trasą Spała – Zelów – Szadek – Błaszki – Sowina Błotna – Gostyń – Leszno – Sława – Nowa Sól – Żagań, 26 kwietnia żołnierze dotrą do koszar 34. BKP.

Jednym z etapów sztafety są od lat Błaszki, a dokładnie – tamtejszy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wojska Polskiego. Co roku uczestnicy biegu zatrzymują się w tej placówce i promują ideę wojskowości, pokazując na prezentacjach dorobek 34. BKP i przypominając postać gen. Tadeusza Buka. Do Błaszek sztafeta wbiegła w piątek 12 kwietnia. W dalszą trasę wyruszyła w poniedziałek 15 kwietnia. Swoją tegoroczną obecność w mieście wojskowi zaakcentowali również zapaleniem zniczy pod obeliskiem upamiętniającym rocznicę zbrodni katyńskiej.

T.O.

2  3

4  5