^ Powrót na górę

 

 

Młodzi specjaliści ds. administracji

Rozmiar tekstu:

san konkurs
Mateusz Marzec, uczeń I Liceum ogólnokształcącego w Wieluniu, powtórzył swój ubiegłoroczny sukces w Konkursie Wiedzy o Prawie i Samorządzie Terytorialnym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajął pierwsze miejsce.

Konkurs był testem 30 pytań jednokrotnego wyboru. Na jego rozwiązanie uczestnicy mieli 45 minut, czyli tyle, ile trwa godzina lekcyjna. Pytania przygotował wykładowca Społecznej Akademii Nauk – dr Paweł Sydor, rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi. Dotyczyły one przepisów z zakresu działalności jednostek samorządu terytorialnego oraz historii państwa i prawa. Młodzież musiała wiedzieć m.in. co jest podstawą ustroju rolnego państwa polskiego, przedstawiciele ilu klubów radnych wchodzą w skład komisji rewizyjnej rady powiatu oraz kto odpowiada za prawidłowe wykonanie budżetu powiatu.

Najlepiej z testem poradził sobie uczeń wieluńskiego I LO, który był również zwycięzcą ubiegłorocznej edycji konkursu. Drugie miejsce zajął Mateusz Wiktorek z tej samej szkoły. Trzecia była Michalina Czerwińska, uczennica Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu.

Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży. Liczba uczestników z roku na rok rośnie. Jeszcze dwa lata temu było ich 18. W 2018 r. do sieradzkiego starostwa zgłosiło się ich już 22, zaś lista nazwisk uczniów biorących udział w piątej edycji objęła aż 41 pozycji. Wzrost ten spowodował, że organizator konkursu – Społeczna Akademia Nauk w Sieradzu – przeniósł go z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 do sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Patronat nad konkursem objął starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

T.O.

1  2

4  5

6  3

8  9

10  12