^ Powrót na górę

 

 

Zakodowany „Jagiellończyk”

Rozmiar tekstu:

lo1
I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jegiellończyka w Sieradzu dołączyło do międzynarodowego grona uczestników Europejskiego Tygodnia Kodowania, trwającego od 5 do 20 października. Młodzież uczy się kodować, uczestnicząc w szeregu wydarzeń edukacyjnych.

„Od zarania dziejów wspólnie tworzyliśmy przedmioty, które zmieniały nasze życie, korzystając z kamienia, żelaza, papieru i ołówka. Dziś żyjemy w innej epoce, a rzeczywistość kształtujemy poprzez kodowanie. W różnych okresach występuje zapotrzebowanie na różne zawody i umiejętności. W trakcie Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu Europejczykowi możliwość odkrycia, ile radości może sprawić kodowanie. Nauczmy się kodować, by kształtować naszą przyszłość” – powiedział w odezwie do uczestników akcji Alessandro Bogliolo, lider zespołu 90 wolontariuszy pracujących przy Europejskim Tygodniu Kodowania.

Skoro kodowanie ma przynosić radość, to uczniowie „Jagiellończyka” zaczęli od zabawy. – Przez cztery godziny lekcyjne kolejne grupy klas pierwszych brały udział w zajęciach praktycznych pod hasłem „Bawimy się, kodując roboty”, zorganizowanych na szkolnym holu. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić młodzież do wejścia na kolejny etap kodowania, jakim są algorytmy. Będziemy je wykorzystywać na lekcjach informatyki, podczas których, właśnie w Tygodniu Kodowania, młodzież będzie programować roboty – mówi Marlena Krukowska, nauczyciel matematyki i informatyki w I LO.

W algorytmikę i programowanie blokowe wprowadziły uczniów również gry planszowe oraz zabawy polegające na kodowaniu i rozkodowywaniu informacji z wykorzystaniem kodów QR i szyfru masońskiego. Młodzież ćwiczyła na zestawach zakupionych przez Radę Rodziców. Każdy taki zestaw pozwala na samodzielne zbudowanie kilku rodzajów robotów.

Udział w ETK to nie tylko rozwój umiejętności kodowania. – Ucząc zasad programowania, pokazujemy młodzieży, jak ważna jest praca w grupie, kreatywność i umiejętność reagowania na szybko zmieniającą się rzeczywistość. Inaczej mówiąc, programista to człowiek przedsiębiorczy, dlatego w zajęcia organizowane w ramach ETK włączyliśmy również lekcje przedsiębiorczości – wyjaśnia Jowita Królikowska, wicedyrektor szkoły.

Przed uczniami „Jagiellończyka” jeszcze sporo wydarzeń związanych z ETK. Jednym z nich będzie wyjazd na Politechnikę Łódzką, gdzie sieradzka młodzież weźmie udział w warsztatach m.in. z programowania i grafiki komputerowej. Zajęcia te, odbywające się pod hasłem „Informatyka bez granic”, zaplanowano na 17 października.

T.O.

1  2

4  5

6  IMG 7624

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16