^ Powrót na górę

 

 

Lekcja prawa z okazji Tygodnia Konstytucyjnego

Rozmiar tekstu:

lo1
„Tak jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo”. Zgodnie z tą myślą przewodnią, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka odbyła się lekcja prawa. Zorganizowano ją z okazji Tygodnia Konstytucyjnego.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klas Ia, Ib i IIa. Wykład dotyczył wolności słowa i zagrożeń spowodowanych tzw. mową nienawiści.

Myślą przewodnią Tygodnia Konstytucyjnego w szkołach były słowa prof. Ewy Łętowskiej: „Tak jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto”.

Tydzień Konstytucyjny trwał od 21 do 26 października. Była to akcja edukacyjna, zorganizowana przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. W jej ramach prawnicy (adwokaci, radcy prawni, aplikanci, sędziowie, pracownicy naukowi, pracownicy organizacji pozarządowych) odwiedzali szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, aby przeprowadzić lekcje na temat znaczenia Konstytucji w życiu obywateli.

T.O.

1  2

4  5

6  7