^ Powrót na górę

 

 

Zasadnicza Szkoła Leśna pomysłem na ZSP w Męckiej Woli

Rozmiar tekstu:

mecka wola
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli historia zatoczyła koło. W placówce trwają przygotowania do naboru do 3-letniej Zasadniczej Szkoły Leśnej. Okoliczne nadleśnictwa zapewniają, że będą patronować szkole i pomagać w zatrudnianiu absolwentów na swoim terenie.

Potrzebę uruchomienia zawodówki leśnej w Męckiej Woli sygnalizują nadleśnictwa w Złoczewie, Kolumnie i Wieluniu, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych w Gołuchowie oraz okoliczne Zakłady Usług Leśnych. – Leśnicy wystosowali do mnie szereg pism, w których zadeklarowali zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników leśnych. Chodzi głównie o operatorów maszyn i urządzeń leśnych, ale też fachowców znających się na ochronie i hodowli lasu – mówi Piotr Gutbier, dyrektor ZSP w Męckiej Woli.

Nauka w nowej szkole zawodowej odbywałaby się w ścisłej współpracy z nadleśnictwami, co oznacza, że ucząca się w niej młodzież miałaby gdzie odbywać praktyki. Co więcej, leśnicy deklarują, że są gotowi pomóc w zatrudnianiu jej absolwentów w Zakładach Usług Leśnych. Dodatkowo młodzież zdobędzie prawo jazdy kategorii B i T.

ZSP w Męckiej Woli jako jedyna placówka oświatowa w promieniu co najmniej kilkudziesięciu kilometrów jest gotowa na uruchomienie szkoły leśnej praktycznie od zaraz. – Dysponujemy odpowiednią kadrą nauczycielską, zapleczem dydaktycznym i bazą sprzętową. Kształceniu w zakresie gospodarki leśnej sprzyja też parkowe otoczenie naszej szkoły – zapewnia dyrektor.

ZSP dysponuje własnym internatem, więc uczniowie z dalszych okolic mieliby gdzie kwaterować. Piotr Gutbier przypuszcza, że nowy kierunek kształcenia zainteresuje przede wszystkim młodzież z małych miejscowości, położonych blisko obszarów leśnych. A tych ostatnich na terenie naszego powiatu nie brakuje.

Uruchomienie w Męckiej Woli szkoły zawodowej będzie kolejnym etapem w historii placówki – nowym, choć nie do końca, bo w świadomości mieszkańców powiatu i byłego województwa sieradzkiego wciąż funkcjonuje ona jako właśnie szkoła leśna. Można więc powiedzieć, że ZSP w Męckiej Woli wraca do swoich korzeni.

T.O.

IMG 9701  IMG 9704

IMG 9707  IMG 9713