^ Powrót na górę

 

 

Eurolekcja w „Żeromskim”

Rozmiar tekstu:

IILO
Klasy IIId i IIIe II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu wzięły udział w eurolekcji, czyli lekcji poświęconej Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu. Poprowadziła ją Agata Roksela, asystentka europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

Lekcja była przygotowaniem do październikowego wyjazdu do Strasburga i Paryża, będącego nagrodą w konkursie „Euroscola 2015”. Polegał on na ukazaniu w syntetyczny sposób zmian, jakie nastąpiły po wstąpieniu Polski do UE.

Uczniowie „Żeromskiego” przygotowali 5-minutowy film pt. „Sieradz od elekcji królów do epoki Internetu”. W filmie tym przewodnikiem po Sieradzu jest Antoine Cierplikowski. – W ten sposób chcieliśmy pokazać, że Unia Europejska to nie tylko budynki i nowe drogi, ale to także ludzie, a postać Antoine’a Cierplikowskiego nadaje się do tego celu idealnie. W końcu był on chyba pierwszym sieradzkim Europejczykiem – mówił tuż po rozstrzygnięciu konkursu wiosną tego roku Piotr Łuczak, uczeń II LO, który wcielił się w rolę fryzjerskiego mistrza.

W filmie Antoine, wraz z dwiema dziewczętami w strojach ludowych (Patrycja Kurowska i Sylwia Krupa), odwiedza najbardziej charakterystyczne miejsca Sieradza: rynek, klasztor, farę, wzgórze zamkowe, a na koniec dworzec PKP, z którego wyruszał w świat. Pojawia się też temat rewitalizacji starówki i festiwalu Open Hair. Opiekunem grupy jest Jadwiga Brożyńska, nauczyciel geografii, wychowawca klasy.

Młodzież II LO w Sieradzu do Strasburga, a także do Paryża pojedzie na początku października. W stolicy Francji wędrować będzie śladami Antoine’a, a w Strasburgu weźmie udział w obradach PE.

Zobacz film "Sieradz od elekcji królów do epoki Internetu"

T.O.