^ Powrót na górę

 

 

„Żeromski” w projekcie Uniwersytetu Łódzkiego

Rozmiar tekstu:

IILO
II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu bierze udział w projekcie MAQBAT, realizowanym przez Katedrę Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze trzy uczennice „Żeromskiego” już wzięły udział w uniwersyteckich warsztatach laboratoryjnych.

Klaudia Biernacka, Izabela Majchrzak i Anna Owczarek z klasy Ic pod nadzorem opiekunów przeprowadzały doświadczenia związane z hodowlą roślin w warunkach laboratoryjnych, obserwacjami mikroskopowymi cyklu infekcyjnego patogennego grzyba neurotroficznego oraz z oceną zawartości barwników asymilacyjnych jako wskaźników kondycji roślin. Tego typu badania dziewczęta przeprowadzały po raz pierwszy. – Poradziły sobie znakomicie i nie jest to tylko moje zdanie. Pani dr Violetta Macioszek, która koordynuje współpracę katedry z naszą szkołą, stwierdziła, że uczennice z Ic świetnie wywiązały się z postawionych im zadań – mówi Bogumiła Pawlak, nauczycielka biologii w II LO. Współpraca „Żeromskiego” z UŁ zaowocuje niebawem kolejnymi warsztatami. Zaplanowano je na styczeń przyszłego roku.

Następne badania, prowadzone według wytycznych Katedry Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin UŁ, w ramach projektu MAQBAT klasa Ic będzie prowadziła już u siebie. Ich podstawą będą sadzonki rzepaku, które UŁ przekaże sieradzkim partnerom wiosną przyszłego roku.

T.O.