^ Powrót na górę

 

 

Atomowy Autobus w „Jagiellończyku”

Rozmiar tekstu:

jagiellonczyk
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu wzięli dziś udział w nietypowych lekcjach fizyki i chemii. Przeprowadzili je studenci i wykładowcy kilku polskich uczelni, którzy przyjechali do Sieradza… Atomowym Autobusem.

Atomowy Autobus to nic innego jak mobilne laboratorium pełne różnego rodzaju pomocy naukowych. Skorzystali z nich wszyscy uczniowie sieradzkiego „Jagiellończyka”, przeprowadzając doświadczenia pod okiem profesjonalistów. – Fundacja Forum Atomowe, która jest realizatorem projektu Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium, zaproponowała nam możliwość zorganizowania tego rodzaju zajęć praktycznych dla naszych uczniów. Świetnie się złożyło, bo tematyka lekcji, czyli energia atomowa, znajduje się w programie nauczania klas pierwszych. Nadmienię jeszcze, że Atomowy Autobus odwiedza najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w Polsce – mówi Ireneusz Marciniak, wicedyrektor I LO.

Jak czytamy na stronie internetowej projektu, „Fundację Forum Atomowe stanowi zespół młodych, aktywnych i ambitnych ludzi, specjalistów w swoich dziedzinach, m.in. w fizyce jądrowej, ochronie radiologicznej, ochronie środowiska, informatyce, których wspierają pracownicy naukowi polskich instytutów, posiadający duże doświadczenie dydaktyczne i popularyzatorskie”. I dalej: „Atomowy Autobus to mobilne centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych (sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne oraz minilaboratorium atomistyki)”.

Zajęcia odbywały się dwutorowo. W holu uczniowie słuchali wykładu, a na sali gimnastycznej przeprowadzali doświadczenia. Atomowy Autobus przebywał w Sieradzu w godz. 9-13.30.

T.O.

IMG 3786  IMG 3797

IMG 3804  IMG 3805

IMG 3807  IMG 3815

IMG 3823  IMG 3827

IMG 3835  IMG 3837

IMG 3838  IMG 3839

IMG 3849  IMG 3852

IMG 3860  IMG 3861