^ Powrót na górę

 

 

LO w Błaszkach z wizytą w Słowenii

Rozmiar tekstu:

blaszki
Grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Błaszkach wzięła udział w minifestiwalu sztuk teatralnych w najstarszym mieście Słowenii – Ptuj. Błaszkowska młodzież spotkała się tam z partnerami z Włoch, Rumunii, Turcji i Bułgarii. Wszyscy są uczestnikami projektu „Forum Theatre a learning instrument for education” w ramach programu „Erasmus+”.

– Nasze kilka dni w Słowenii było fantastyczną przygodą i szansą na poznanie rówieśników z innych krajów. Okazało się, że język słoweński jest bardzo podobny do polskiego i bez problemu możemy się porozumieć. Z pewnością nigdy nie zapomnimy gościnności i przyjaźni, z jaką zostaliśmy przyjęci w pięknym słoweńskim Ptuj – wspominają uczestnicy wyjazdu do Słowenii. Pierwszy dzień minął na wzajemnym poznawaniu się. Uczestnicy przystąpili też do prób przez wystawieniem indywidualnej sztuki, zaplanowanym na dzień następny.

Główny spektakl dotyczył poniżania słabszych w szkole. Zadanie było tym trudniejsze, że jedną z postaci spektaklu był tzw. Joker. Po prezentacji sztuki prowadził on krótką rozmowę z publicznością liczącą ponad 100 osób. Joker wybierał osobę, która miała wejść na scenę i zastąpić jednego z aktorów, a dokładnie zagrać jego rolę tak, aby tym razem przedstawiony problem został rozwiązany pomyślnie. Aktorzy nie mogli z góry przewidzieć, kim ta osoba będzie ani jak potoczy się cała historia, więc trzeba było być przygotowanym na wszystko i improwizować.

Mimo wielkiego stresu wszystko się powiodło, choć jak się okazało, to dopiero następny dzień miał przynieść największe wyzwanie. A była nim sztuka łączona, grana wraz z uczniami z grupy włoskiej. Tematyką przedstawienia były uzależnienia.

Ostatniego dnia festiwalu każdy uczeń oraz nauczyciel biorący udział w projekcie został uhonorowany certyfikatem uczestnictwa. Zostały również rozdane nagrody indywidualne, m.in. dla najlepszych aktorek, aktorów, scenarzystów i Jokerów. Z grupy błaszkowskiej nagrodę otrzymały: Anna Salamon za najlepszą rolę pierwszoplanową w sztuce indywidualnej oraz Patrycja Rajska za najbardziej wyróżniającą się rolę w sztuce łączonej. Grupa z LO z Błaszek otrzymała również nagrodę za najlepszy scenariusz sztuki łączonej.

T.O./LO w Błaszkach

DSC07564  DSC07668

DSC07832  DSC07923

DSC08359  DSC08722