Zagraniczne doświadczenia uczniów „Mechanika”

Rozmiar tekstu:

zsp1
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu uczą się fachu nie tylko w miejscowym Centrum Edukacji Zawodowej. Placówka pozyskała ponad 100 tys. euro z programu Erasmus+ na praktyki zagraniczne młodzieży z trzech kierunków technikum.

W sieradzkim „Mechaniku” właśnie kończy się realizacja projektu „Ucząc się przez doświadczenie”, ukierunkowanego na poprawienie kompetencji językowych i zawodowych 45 przyszłych informatyków, mechatroników i mechaników samochodowych na poziomie technikum. Kilka miesięcy temu grupa, podzielona na dwie części, zdobywała doświadczenie w Hiszpanii (Saragossa) i we Włoszech (Bolonia).

– Stawiamy na praktykę. Nie może być inaczej w szkole o charakterze technicznym. Przychodząca do nas młodzież doskonale wie, że to właśnie doświadczenie zawodowe jest czynnikiem decydującym o udanym starcie na rynku pracy – mówi Michał Kluba, dyrektor ZSP nr 1.

Projekt „Ucząc się przez doświadczenie” ruszył 1 września 2018 r. i zaczął się od intensywnych przygotowań do wyjazdu. Biorąca w nim udział młodzież przez kilka miesięcy szlifowała języki obce oraz poznawała kulturę Hiszpanii i Włoch. Pomagali w tym przedstawiciele krajów goszczących oraz koordynator projektu Marek Prokopowicz.

Same praktyki trwały od 5 maja do 6 czerwca bieżącego roku. – Korzyść jest podwójna. Z jednej strony uczniowie przywieźli ze sobą nieocenione doświadczenie i umiejętności zdobyte u zagranicznych pracodawców, z drugiej zwiększyli kompetencje językowe, przebywając w międzynarodowym gronie. Jedno i drugie z pewnością zaprocentuje w przyszłości – stwierdziła wicedyrektor „Mechanika” Justyna Gmerek podczas spotkania podsumowującego projekt, zorganizowanego na szkolnej sali gimnastycznej. Wzięli w nim udział uczestnicy praktyk, ich opiekunowie, dyrekcja placówki i zaproszeni goście.

Skoro wyjazd przyniósł same korzyści, nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejna grupa uczniów „Mechanika” uczyła się przez doświadczenie: w szkole właśnie rozpoczął się nabór do drugiej edycji projektu.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

banner1