Samorządy ZOF piszą do zespołu parlamentarnego

Rozmiar tekstu:

zof
Cztery samorządy partnerskie Złoczewskiego Obszaru Funkcjonalnego – gminy Złoczew, Burzenin i Ostrówek oraz Powiat Sieradzki – wysłały pismo do zespołu parlamentarnego ds. inwestycji Złoczew. – To nasze zapewnienie o gotowości do współpracy – mówi Wiktor Płóciennik z Urzędu Miejskiego w Złoczewie.

Parlamentarny Zespół ds. inwestycji: „Złoczew – eksploatacja złoża węgla brunatnego jako element bezpieczeństwa energetycznego kraju” powstał z inicjatywy posła Prawa i Sprawiedliwości Dariusza Kubiaka. Jak wyjaśnia sam pomysłodawca, celem zespołu jest propagowanie wśród parlamentarzystów idei budowy odkrywki węgla brunatnego w Złoczewie. – Postanowiliśmy szybko zareagować na powstanie tego zespołu i zapewnić jego członków, że jesteśmy gotowi współpracować w realizacji jej celu, bardzo ważnego również dla naszych samorządów – wyjaśnia Wiktor Płóciennik, kierownik Referatu Rozwoju, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Złoczewie, prezes spółki ZSI.

W piśmie samorządy Złoczewa, Burzenina, Ostrówka i Powiatu Sieradzkiego nie tylko zapewniają o chęci współpracy z zespołem, ale też zapraszają go do odbycia wyjazdowego posiedzenia w Złoczewie.

ZOF to projekt partnerski ośmiu samorządów gminnych i powiatowych, ukierunkowany na rozwój infrastruktury. Chodzi o wykorzystanie potencjału, jaki daje powstająca w Złoczewie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz droga ekspresowa S8.

Pod koniec listopada 2013 r. grupa samorządów powiatów sieradzkiego i wieluńskiego podpisały porozumienie w sprawie współpracy przy rozwijaniu infrastruktury gmin leżących na pograniczu tych powiatów – gmin, które znajdują się blisko przyszłej kopalni odkrywkowej Złoczew: Brzeźnio, Brąszewice, Burzenin, Klonowa i Złoczew (jako lider projektu) w powiecie sieradzkim oraz Ostrówek w powiecie wieluńskim. Do ZOF należą też samorządy powiatowe Sieradza i Wielunia.

Na podpisanie umowy potwierdzającej przystąpienie do projektu czekają dwa kolejne samorządy gminne – Błaszki (powiat sieradzki) i Lututów (powiat wieruszowski). Ich rady gmin przyjęły już uchwały w tej sprawie.

T.O.